Kentdeha – Deha TV Radyo

DENİZLİ’DE BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ KURULDU

DENİZLİ’DE BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ KURULDU
69 views
10 Haziran 2022 - 12:46

Denizli’nin uzun zamandan beri beklediği Bölge Adliye Mahkemesi kuruldu. Adalet Bakanlığınca Denizli, Malatya ve Tekirdağ’da bölge adliye mahkemeleri kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, 5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemeleri’nin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun’un 25’inci maddesi uyarınca Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun olumlu görüşü alınarak Denizli, Malatya ve Tekirdağ bölge adliye mahkemelerinin kurulduğu belirtildi.

Bakan Bozdağ’dan Hayırlı Olsun Mesajı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Denizli, Malatya ve Tekirdağ’da istinaf mahkemesi kurulmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlattı.

Bakan Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “2016 yılında hayata geçirdiğimiz istinaf mahkemelerine yenilerini ekliyoruz. Denizli, Malatya ve Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemeleri kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

İstinaf mahkemeleri olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemeleri 2016 yılında faaliyete geçti. Denizli, Malatya ve Tekirdağ illerinde kurulan mahkemeler ile Bölge Adliye Mahkemeleri’nin sayıları 18’e çıkmış oldu.