Kentdeha – Deha TV Radyo

SİDAR ANIL ÖZALP İLE YEŞİL KÖŞE (14 HAZİRAN 2022)

SİDAR ANIL ÖZALP İLE YEŞİL KÖŞE (14 HAZİRAN 2022)
SİDAR ANIL ÖZALP( sidarozalp@inerji.com.tr )
18 views
14 Haziran 2022 - 0:00

Hizmetlerimiz ile Birçok Hayatı Değiştirmenin Mutluluk ve Gururu…

Herkese sağlıkla ve güzelliklerle dolu bir hafta dileklerimle başlamak istediğim buluşmamızda, kendim ve birçok kulüp başkanım adına gurur ve mutluluk dolu iki günü ve bu keyifli iki gün içerisinde yaşadıklarımızı sizlerle paylaşmak isterim.

*

Değerli okurlarım, birçoğunuzun bildiği belki de bilmediği üzere, 1 Temmuz 2021 tarihinden beri Denizli Rotary Kulübü Başkanlığı görevini yürütmekteyim ve yavaş yavaş da bir yıllık görevimin sonuna gelmekteyim. Bir dönemin sonuna gelirken yaşadığım hüznün yanında bir mutluluk daha yaşıyorum ki, o da başkanlık görevime önümüzdeki yeni dönemde de devam edecek olmamdan kaynaklı…

Rotary’nin gerek bizlere gerekse hizmetin sunulduğu kişilere yaşattığı mutlulukları sizlerle paylaşacağım fakat öncesinde, nedir, ne yapar bu Rotary diyen okuyucularımız olabilir, çok kısa bir biçimde Rotary’i anlatıp, sonrasında ise bu bir yıllık süre içerisinde neler yaptığımızı paylaşarak merak edilen soruları bir nebze cevaplamış olurum diye düşünüyorum.

*

Rotary, 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago kentinde kurulmuş olup, bugün 200’den fazla ülkede “Kendinden Önce Hizmet” ilkesini benimsemiş 1,2 Milyonu aşkın üyesi ile yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak ve bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek amacıyla dünya çapında örgütlenmiş bir hizmet kuruluşudur. Rotary’nin hizmet ideallerinde öne çıkan kendinden önce topluma hizmet etmek olup, bu ideal ile birlikte bir araya gelen üyeler kendi kişisel menfaatlerini gözetmeden, “işe yaramışlık” duygusu ile topluma hizmet etmektedirler. Antrparantez açmak isterim; bu “işe yaramışlık” ifadesi Dönem Guvernörümüz Nedim Atilla’nın deyimi olup, Rotaryenliğin yaşattığı duygunun dünyanın hiçbir yerinde para ile satın alınamayan bir duygu olduğunu bizlere hatırlatmaktadır. Bizleri “işe yaramış” hissettiren ve Rotary’nin Öncelikli 7 Odak Alanı olarak ifade edilen hizmet başlıkları ise şu şekildedir;

  • Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü
  • Temiz Su ve Hijyen
  • Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisi
  • Anne ve Çocuk Sağlığı
  • Temel Eğitim ve Okuryazarlık
  • Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma
  • Çevreyi Koruma ve Destekleme

Bu kıymetli ilke ve amaçlar doğrultusunda bizler de Denizli Rotary Kulübü olarak Rotary 2440. Bölge’de faaliyet ve projelerimizi yürütmekteyiz.

*

Bu haftaki köşemi, “Hizmetlerimiz ile Birçok Hayatı Değiştirmenin Mutluluk ve Gururu…” başlığı ile yazmak istedim. Kulüplerine liderlik eden Başkanlar olarak daha fazla hayatı değiştirmek adına 2021-2022 Dönemimizin ilk gününden itibaren tüm toplantı, faaliyet ve projelerimizi, Uluslararası Rotary Başkanı Shekhar Mehta ve 2440. Bölge Guvernörü Nedim Atilla’nın ortak sloganı olan “Hizmetlerimizle Hayatları Değiştirelim” ile birlikte gerçekleştirdik. Ve dönemimizin son günlerini geçirirken, heyecan ve coşkuyla 2440. Bölge Konferansı’nda buluştuk. İzmir Göztepe Rotary Kulübü’nün ev sahipliğinde İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 9-10 Haziran tarihlerinde gerçekleşen 2440. Bölge Konferansı’nda, bölgemizde yer alan 73 kulüp heyecan ve coşku ile dönem faaliyetlerini sergiledi, ilgili Komite ve Guvernörümüzün değerlendirmeleri ile dönem sonu ödülleri sahiplerini buldu. Öyle düşünüyorum ki; Tarihi Havagazı Fabrikası’nın sıcak atmosferi, ev sahibi kulübün özverisi, misafirperverliği, lezzetli ve sağlıklı ev yapımı yiyecekler ve hizmet ise Konferansı tüm katılımcılar açısından unutulmaz kıldı. Kulübüm ve şahsım adına Göztepe Rotary Kulübü üyelerine, 2440. Bölge emekçilerine ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunarım.

Muhteşem atmosfer ve hizmet ile iki gün süren Konferans’ta en mutlu eden anlar şüphesiz ki kulübümüzün aldığı ödüllerin takdim edildiği anlar oldu fakat akıllarda kalan diğer detaylar nelerdir derseniz, ödül alan kulüplerin coşkusunu tüm bölge kulüplerinin birlikte yaşamasıydı. Ödül takdimleri esnasında, her bir kulüp adının anons edilmesi ile birlikte salonda yaşanan coşkuya diğer kulüplerin de ortak olması, kurduğumuz dostlukların ve kollektif çalışmanın gurur verici yansımasıydı. Bir hizmet konusunda bir kulübün ödül kazanmış olması elbette o kulübü daha fazla mutlu edecektir, bu kaçınılmaz bir durum fakat yaşanan ortak coşkunun kaynağı tamamen söz konusu ödüle giden yolda bu hizmetin gerçekleşmiş olması, Rotary’nin bir hayata dokunması ve bu noktada bir değişim yaşatmasıydı. Bu da biz Rotaryenlerin bir diğer gurur kaynağı…

*

2021-2022 dönemimiz içerisinde, bu ortak gurura bizler de Denizli Rotary Kulübü olarak elimizden geldiğince katkı sunmak adına özveri ile çalıştık, ilimiz, ülkemiz ve dünya adına fayda sağlayacak birçok faaliyet ve proje gerçekleştirdik. Dönemimizin ilk günlerinde hızla başladığımız faaliyetlerimizde, Ege Bölgesi Orman Yangınları ile yangın alanlarına koştuk, Acıpayamlı dostlarımızı unutmadık, Bozkurt Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi ile birlikte kurduğumuz Toplum Birliğimiz ile Bozkurtlu Kadınlara iş ve sosyal hayatlarında destek olacak destekler sunduk, Cankurtaran’da kurduğumuz Denizli Rotary Kulübü Yaşam Ormanı’nda geleceğimize nefes olduk, Altı Nokta Körler Derneği üyelerine ışık olduk, Toplumsal Çeşitliliği, Fırsat Eşitliğini, Adaleti sonuna kadar savunduk, yaptığımız her işte, her zaman kadının yanında olduk, daha temiz bir dünya, daha sağlıklı bir gelecek adına yürüttüğümüz tüm faaliyetlerimizi 2440. Bölge Guvernörümüz Nedim Atilla’nın öncülüğünde Rotaryen dostlarımız ile birlikte gerçekleştirdik. Bu süre zarfında kimlere, hangi hayatlara dokunduysak, onların teşekkürü ve hizmetlerimizden sağladıkları fayda bizim esas motivasyon kaynağımız oldu.

Tüm bu motivasyon ve mutluluk ile gerçekleştirdiğimiz faaliyet ve projelerin değerlendirmeleri sonucunda ise Denizli Rotary Kulübü olarak Konferansın ilk gününde farklı komitelerden takdir ve teşekkür belgeleri alırken, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Üstün Başarı Ödülü Bölge 1.’liği, Gerçek Gıda Komitesi Üstün Başarı Ödülü Bölge 3.’lüğü ve Bölge Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldük. Bir diğer yandan dönemimiz içerisinde Bölge Kültür Ödülü takdimlerimizden dolayı da Guvernörümüz tarafından ödüle layık görüldük. Konferansın ikinci gününde ise Değerli Guvernörümüz Nedim Atilla’nın takdim ettiği Guvernör Özel Ödülü’nün sahiplerinden biri olarak ayrıca büyük bir gurur yaşadık.

*

Rotary’nin vermiş olduğu heyecan ve motivasyon öylesine güçlü, öylesine enerji dolu ki, bir yıl gibi kısa süre içerisinde bizleri birçok kez “işe yaramış” hissettiriyor. Bu heyecan ve motivasyonu bizlere yaşatan, kulüplerine liderlik eden biz başkanları şanslı hissettiren 2440. Bölge Guvernörüm Nedim Atilla’ya bizlere böylesine güzel bir dönem ve çokça gurur yaşattığı için sizlerin huzurunda Kulübüm ve şahsım adına teşekkürlerimizi sunuyor, vermiş oldukları hizmetlerden dolayı tüm Dönemdaş Başkanlarımı kutluyorum.

Dönemimin son günlerine gelirken eş zamanlı olarak, “Rotary İle Hayal Et” Dönem Sloganımız ile birlikte daha adil, daha temiz, daha sağlıklı bir toplum ve Dünya için hizmet edeceğimiz yeni dönemin heyecanını yaşıyorum. 1 Temmuz 2022 itibariyle 2440. Bölge 2022-2023 Dönem Guvernörüm Serdar Durusüt’ün öncülüğünde, Denizli Rotary Kulübü Bayrağını dostluklarla birlikte daha üst seviyelere taşıyacağımıza inancımız sonsuz.

Değerli okurlarım, önümüzdeki hafta görüşmek üzere, sağlıkla kalın…

Sidar Anıl Özalp

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.