Kentdeha – Deha TV Radyo

MUTLULUK NEDİR? (21 HAZİRAN 2022)

MUTLULUK NEDİR? (21 HAZİRAN 2022)
Aybüke Taştan( aytastan97@gmail.com )
12 views
21 Haziran 2022 - 0:00

“Neye sahip olduğumuz değil, ne kadar keyif aldığımız mutluluk verir.” Charles Spurgeon

“Mutluluk, kelebeğe benzer. Siz yakalamaya çalıştıkça o kaçıp gider. Ne zaman ki dikkatinizi farklı şeylere verirsiniz, ancak o zaman gelir ve omzunuza konar.” der Henry David Thoreau. Adeta Murphy kanunlarını hatırlatan bu tanıma göre mutluluğu istememek gerekiyor. Çünkü istediğimiz anda onu kaybediyoruz.

Tarih boyunca pek çok insan mutluluk kavramı üzerine çeşitli sözler söyledi. Bunlardan biri de Sokrates’ti. Sokrates, mutluluk hakkında  “Mutluluğun sırrı; daha çok olanı aramakta değil, daha azın tadını çıkarma kapasitesine ulaşmaktır.” demiştir. Yani, mutluluk kişiden kişiye tanımı değişen bir kavramdır.

*

Bende geçenlerde radyoda gerçekleştirdiğim yayınlardan birinde size mutluluk tanımınızın ne olduğunu sormuştum. Pek çok cevap geldi. Kimi evladım dedi, kimi sevdiği bir ülkeyi ya da takımı söyledi. Bunların hepsi bizleri mutlu eden kavramlar elbette. Ancak o günden sonra bende durup bir düşünmedim değil, biz mutluluğu bir şeylere mi bağlıyoruz acaba?

Bana kalırsa mutluluk bir insan bir nesne vs. olmamalı. Bana kalırsa mutluluk “anlar” olmalı. Hani herkesin mutluluk tanımı başkadır dedik ya, galiba benim mutluluk tanımım da “anlar”. Hayat koca bir an silsilesiyken, bu satırları yazdığım zaman da bir ansa ve bir zaman sonra geride kalacaksa demek ki ben bu satırları yazarken mutlu olmalıyım ki geriye dönüp baktığımda bu anı mutlu hatırlayabileyim. Özetle, yaşadığımız her anı mutlu yaşamaya çalışırsak bir gün geriye baktığımızda mutlu bir hayatımız olduğunu düşünürüz.

*

Hatırlarsanız ilk yazımda sizlere insanların ne kadar somurtkan olduklarından bahsetmiş, herkes çok gergin demiştim. Aslında yine aynı kapıya çıkıyoruz. Galiba biz mutsuzuz çünkü mutluluk kavramını yakinen tanımıyoruz.

TÜİK her yıl mutsuzluk araştırması yapıyor biliyor musunuz? Acaba bizim ülkemizde kaç kişi kendini mutlu kaç kişi mutsuz hissediyor diye. Ve bu oran 2003’te %59,6 iken 2021 yılına gelindiğinde %49,3 e geriledi. Yani gittikçe mutsuzlaşıyoruz.

Bunun bir değil belki bin nedeni var. Kişiden kişiye değişen bir kısmı toplumsal, bir kısmı bireysel nedenler. Ama illaki bir nedeni de yukarıda değindiğim gibi mutluluk kavramını bir şeylere bağlamamız olabilir diye düşünüyorum.

*

Mutluluk da öfke gibi, stres gibi içimizde yetiştirdiğimiz bir duygu ve tıpkı sulamayınca kuruyan çiçekler misali onu beslemezsek, onun için çaba göstermezsek bence bize yaklaşmayacaktır. Çünkü mutlu olmak süre gelen bir şey değildir, her zaman mutlu hissetmek sağlıklı bile değildir. Ama hayat anlardan oluşur ve anlarımızı mutlu kılarsak mutluluğa erişmiş oluruz.

Galiba Charles Spurgeon’un sözüne katılıyorum “Neye sahip olduğumuz değil, ne kadar keyif aldığımız mutluluk verir.”

Aybüke Taştan

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.