Kentdeha – Deha TV Radyo

ASGARİ ÜCRET KARARI RESMİ GAZETE’DE

ASGARİ ÜCRET KARARI RESMİ GAZETE’DE
9 views
01 Temmuz 2022 - 10:55

Asgari ücrete zam için, Tespit Komisyonu 2. toplantısını dün gerçekleştirdi. Komisyon, asgari ücret temmuz zammı için bugün de toplanarak Türkiye’nin merakla beklediği kararı verecek. 2022 asgari ücret açıklamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile ek zam 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak.

Ek Zam 1 Temmuz Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete ara zam miktarını belirlemek için çalışmalarına dün de devam ederken, nihai kararın bugün verilmesi ve kamuoyuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Asgari ücret direkt olarak asgari ücret alanların yanı sıra, işsizlik maaşı, genel sağlık sigortası primleri, doğum borçlanması, engelli aylığı, rapor ücretleri, 65 yaş üstü aylıkları gibi pek çok kalemde de artış getiriyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda taraflar asgari ücretteki artışın önceki yıl olduğu gibi Gelir Vergisi’nden muaf tutulması konusunda anlaştı.

Mevzuat gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aldığı zam kararı, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor. Yeni asgari ücret rakamının 1 Temmuz itibarıyla geçerli olabilmesi için yönetmelik değişikliğine gidildi ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte asgari ücretin yürürlüğe girme tarihiyle ilgili, “Asgari ücret başka bir tarih belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer” şeklinde değiştirildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin