Kentdeha – Deha TV Radyo

DENİZLİ’NİN ÇÖPLERİ 15 BİN HANEYİ AYDINLATIYOR

DENİZLİ’NİN ÇÖPLERİ 15 BİN HANEYİ AYDINLATIYOR
3 views
02 Temmuz 2022 - 16:30

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde düzenli depolanan çöplerden aylık 15 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik enerjisi üretiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptıkları yatırımla iklim değişikliğinin de önüne geçtiklerini kaydeden Başkan Zolan, “Çevre yatırımları olmazsa olmazımızdır” dedi.

Başkan Zolan: Çevre Yatırımları Olmazsa Olmazımız

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından Dünya 2’ncisi seçilen Denizli Büyükşehir Belediyesi, Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde ortaya çıkan metan gazından ayda 15 bin hanenin ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede elektrik enerjisi üretiyor. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kentteki en büyük çevre yatırımlarından biri olan Denizli Büyükşehir Belediyesi Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde bulunan Biyokütle Enerji Santrali’nde incelemede bulundu.

Başkan Zolan’a Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ramazan Değirmenci ile beraberindekiler eşlik etti.

Enerji santralinde bir süre incelemede bulunan Başkan Zolan, kentteki evsel atıkların düzenli depolandığı Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin çok önemli bir ihtiyaca yanıt verdiğini söyledi.

Hedef Küresel Isınmanın Önüne Geçebilmek

Başkan Zolan, “İklim Değişikliği Eylem Planımız çerçevesinde küresel ısınmanın önüne geçebilmek için çöplerden açığa çıkan metan gazını doğaya bırakmıyor ve bu gazdan elektrik enerjisi üretiyoruz” dedi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptıkları yatırımla iklim değişikliğinin de önüne geçtiklerini kaydeden Başkan Zolan, çevre yatırımlarının olmazsa olmazları olduğunu vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı, “Burada üretilen elektrik aylık 15 bin hanemize yetecek seviyede. Şehrimize, ülkemize, dünyamıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

İlerleyen dönemde enerji santralinin 25 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacağı ifade edildi.