Kentdeha – Deha TV Radyo

BEDELLİ ASKERLİK DÜZENLEMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

BEDELLİ ASKERLİK DÜZENLEMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
5 views
13 Temmuz 2022 - 11:44

Askerî Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlar bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilecek.

Ödemenin Yapıldığı Gün Geçerli Olan Memur Aylık Katsayısı Dikkate Alınacak

Askerî Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, firar ve izin tecavüzü gibi suçlarla ilgili olarak hakkında ön inceleme yapılanın bulunamaması nedeniyle ifade almayı imkânsız hale getiren zorunlu hallerde, ilgilinin ifadesi alınmayacak. Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanınca uzatılabilecek.

Astsubayların Kademelerine Düzenleme

Resmi Gazete’de yayımlanan kanunda Astsubayların kademelerine düzenleme gerçekleşti. Buna göre, Yüksekokul mezunu astsubaylar, bir kademe intibakı sağlanarak dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden göreve başlatılacak. Görevde olan ve emekli personele de bir kademe intibakı sağlanacak. Kanunla, en az 2 yıl ve daha uzun süreli yükseköğrenimini tamamlamış olan astsubayların bulundukları derece ve kademeye bir kademe ilave edilecek.

Bedelli ve Dövizle Askerlik

Kanunla yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine imkân sağlanacak. “Askerliğe Elverişli” kararı verilmiş olanlar bedelli askerlikten yararlandırılacak. Ödenecek bedel, ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katsayısı dikkate alınarak belirlenecek.