Kentdeha – Deha TV Radyo

İBRAHİM YILDIZ İLE RENKLER (18 TEMMUZ 2022)

İBRAHİM YILDIZ İLE RENKLER (18 TEMMUZ 2022)
28 views
18 Temmuz 2022 - 0:00

İRAN-2

İran’a beş kez gittim. Birçok kentini bölgesini gezdim, gördüm.

Tahran’ın sıcağı ve trafiğinin ne kadar berbat (berbat sözcüğü Farsçadır.) olduğunu, binlerce motosikletlinin yük ve eşya taşıdığını, Azeri Türklerinin bu kentte çok yoğun olduğunu, genelde insanlarının birbirine karşı saygılı olduklarını, rüşvetin çok yaygın olduğunu, bir doktor ile bir kapıcının çok iyi bir şekilde muhabbet edip şakalaştıklarını, sizi tanımasalar bile evlerinde konuk etmek istediklerini, Farsça ve Türkçe arasında bin yıllık Türk yönetimleri sırasında binlerce sözcüğün Türkçeye, Türkçe sözcüklerin de özellikle Azeri Türkleri sayesinde Farsçaya geçtiğini gözlemleyebiliriz.(Bamya, pençe, perakende, peygamber, perhiz, pergel, peynir, piç, pezevenk, pişman, peşin, renk, piyade, polat, piyaz, sahte, rüzgâr, puşt, piyade, pilav, pirinç, nohut, pamuk, oruç, namaz, abdest, pahalı, pazar, perşembe, çarşamba, nişan, nilüfer, şalvar, şayet, şeftali, sünbül, gül, meşe, mazı, nankör, nevzat, parça, hasta, hastane, serhat, serdar, sermaye, sini, narenciye, naz, nazik, müjde, müjgan, sersem, sehpa, serseri, satranç, reçel, rehber, reha, sert, mert, kumbara, leblebi, leş, lacivert, kırmızı, beyaz, siyah, meyve, meyhane, sarhoş, menteşe, meyve, hemen, handan, hafta, köfte, dev, beste, düşman, endişe, enişte, erişte, eğer, eyvah, merdiven, düşman, dürbün, duvar, dürüst, dilber, ejderha, diğer, dilaver, gergedan, feryat, Ferhat, kelle, hemşire, hemşeri, keman, kilim, kireç, gonca, gül, bahçe, fil, fincan, güdük, gavur, günah, kağıt, kahraman, hurma, huy, kavga, günah, kereste, gerdek, gürbüz, kervan, keşkek, köse, dazlak, köşk.)

*

Beni İran’da konuklayan sevgili Omid ile yamaç paraşütü sayesinde Pamukkale’de tanıştık.

Omid’in baba mesleği olan halıcılık tüm İran’ın en büyük geçim kaynağı. Omid’in babası 50 yıl önce Almanya’da halı mağazası açmış ve şu an Tahran’da 2 adet halı mağazaları var. Omid ise hem halı tüccarı hem de halı uzmanı. Özellikle de başta halı olmak üzere sanat eserlerinde de bir uzman.

Yalnızca Tahran’da binlerce halı mağazası var. Hala el dokuması ve kökboyası ile üretiliyor. Dünyanın her yerine halı satıyorlardı. DI, çünkü yoğun ambargo yüzünden halıcılık yalnızca iç piyasada satılabiliyor.

*

Tahran yakınlarında bir Türkmen köyüne gittiğimizde Suudi Arabistan’ın sipariş verdiği dünyanın en büyük el dokuması halı dokunuyordu.

Halen İran’ın kırsalında Kaşkay, Azeri, Horasan vb. Türkleri binlerce yıldır olduğu gibi halı dokumayı sürdürüyor.

Sevgili Omid ve kardeşi Endişe harika kişiler, çok konuksever, çok şakacı ve çok cömertler.

Tahran’da belli bölgelerde konut fiyatları çok çok çok yüksek.

Elbruz, Demavend ve Zagros Dağları İran’ı üçe bölmüş durumda, dağcılık çok yaygın, kayak, yamaç paraşütü keza öyle.

2014 yılında oğlum Furkan ve arkadaşlarım ile Akut’un organizasyonunda Ağrı Dağı’na (5071 metre) çıktığımızda bizimle beraber Ağrı Dağı’na çıkan yüzlerce İranlı dağcı görmüştüm.

*

Ekonomi halk için ne yazık ki parlak değil. Halk kesinlikle mutlu değil, petrol başta olmak üzere tüm gelirler devrim ihracı için ya da mollaların yakın çevresi için harcanmış, halka ulaşmamış. Gençler mutsuz ve daha kötüsü umutsuz.

İran kesinlikle güvenli bir ülke aslında bir polis devleti, ama yöneticiler, polisler çok nazik.

İran en az 2500 yıldır kesintisiz devlet geleneğine ve kültürüne sahip bir ülke. Muhteşem kentler, olağanüstü doğal güzellikleri var, çok bakir. Turist neredeyse yok.

Her zaman savunduğum bir şey var; Mutlaka komşu ülkeleri bilelim, tanıyalım, gezelim ve ticaret yapalım. Onlar her zaman bizimle birlikteler ve Türk halkını çok seviyorlar…

İbrahim Yıldız

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.