Kentdeha – Deha TV Radyo

SİDAR ANIL ÖZALP İLE YEŞİL KÖŞE (18 TEMMUZ 2022)

SİDAR ANIL ÖZALP İLE YEŞİL KÖŞE (18 TEMMUZ 2022)
82 views
18 Temmuz 2022 - 0:00

Rotary ile Hayal Edelim

Herkes için keyif ve güzel işlerle dolu olmasını temenni ettiğim yeni haftaya başlarken, siz değerli okurlarıma selam ve sevgilerimi sunarım…

Sevgili okurlarım, daha önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere, Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşları arasında bulunan Uluslararası Rotary’e bağlı Denizli Rotary Kulübü’nde Başkanlık görevini yürütmekteyim. Bu görevi 2021-2022 döneminde sürdürmüş ve 1 Temmuz 2022 tarihi ile başlayan 2022-2023 döneminde de devam etmenin mutluluk ve gururunu hissetmekteyim.

Gurur ve mutluluk demişken; lise yıllarımdan itibaren birçok farklı sivil toplum kuruluşunda görev yapmış, günümüzde de yoğun iş hayatım ile birlikte mesleki ve sosyal farklı sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler almaktayım. Üyesi olmaktan ve güzel işler yürütmekten son derece keyif aldığım, her biri birbirinden kıymetli sivil toplum kuruluşları arasında Uluslararası Rotary’nin bir üyesi olmak ve özellikle ikinci dönemde de Denizli Rotary Kulübü Başkanlığı görevini yürütmek ayrı bir mutluluk kaynağı…

*

Rotary’nin gerek bizlerde gerekse dokunduğu yaşamlarda yarattığı mutlulukları sizlerle paylaşacağım fakat öncesinde çok kısa olacak şekilde Rotary’den bahsedip sonrasında ise 2022-2023 dönemimizin sloganı olan “Rotary ile Hayal Edelim” ile neler yapacağımıza değinmek isterim.

Rotary, 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago kentinde kurulmuş olup, bugün 200’den fazla ülkede “Kendinden Önce Hizmet” ilkesini benimsemiş 1,2 milyonu aşkın üyesi ile yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak ve bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek amacıyla dünya çapında örgütlenmiş bir hizmet kuruluşudur. Kendinden önce topluma hizmet etmek ideali ile birlikte bir araya gelen üyeler kişisel menfaat gözetmeden topluma hizmet etmektedirler. Rotary, yerel ve küresel çapta tüm hizmetlerini öncelikli 7 Odak Alanı olarak tanımladığı bu ana başlıklarla sunar:

  • Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü
  • Temiz Su ve Hijyen
  • Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisi
  • Anne ve Çocuk Sağlığı
  • Temel Eğitim ve Okuryazarlık
  • Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma
  • Çevreyi Koruma ve Destekleme

Bu kıymetli ilke ve amaçlar doğrultusunda bizler de Denizli Rotary Kulübü olarak Rotary 2440. Bölge içerisinde yerel ve küresel fayda sunan faaliyet ve projeler yürütmekte olup, geride bıraktığımız 2021-2022 döneminde de değerli dostlarımız ile birlikte ilimiz, bölgemiz, ülkemiz ve dünyamız adına kıymetli işler gerçekleştirdik. Bahsettiğim gibi, Uluslararası Rotary Dünya’nın en büyük sivil toplum kuruluşları arasında yer almakta. Bu kıymetli değerin bir parçası olan Denizli Rotary Kulübü de gerçekleştirdiği iş ve projelerle Denizli gündeminde oldukça fazla yer aldı ve ilimizin öncü sivil toplum kuruluşları arasında boy gösterdi. Rotary Ailemizde kurduğumuz dostluklar ve dayanışma ile birlikte geçtiğimiz dönemde yarattığımız değerleri şüphesiz ki yeni dönemde de devam ettireceğiz.

*

Değerli okurlarım, bu dönemi kıymetli kılan bir başka durumdan daha bahsetmek isterim. Uluslararası Rotary 2022-2023 Dönem Başkanı Jennifer Jones 1905 yılında kurulan Uluslararası Rotary’nin ilk kadın başkanı. İlk duyduğu anda bunu belki birçok kişi, benim gibi şaşkınlıkla karşılayacak; fakat Uluslararası Rotary’e ilk kez bir kadının başkanlık ettiği bir dönem kulüp başkanlığı görevini yürütmek, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” temelinde dengeler kurulmasına ve işler geliştirilmesine öncülük eden şahsım adına ayrıca bir mutluluk… Geçtiğimiz dönem içerisinde Denizli basınında da geniş şekilde yer aldığı üzere, Denizli Rotary Kulübü olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği hassasiyetimize birçok farklı projede, doğrudan ve dolaylı biçimde yer verdik ve 2440. Bölge Konferansı’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Üstün Başarı Ödülü Bölge 1.’liği ödülüne layık görüldük. Ayrıca bu dönem içerisinde başkanlık görevi ile eş zamanlı olarak, 2440. Bölge İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nde görev alacak olmam, yeni dönemde de bu konuya vurgu yapacağımızın habercisi diyebiliriz.

Peki, Nedir Bu “Rotary İle Hayal Edelim”?

“Her gün bir fark yaratabileceğimizi bilerek uyandığımız ve elimizden gelenin en iyisini hak eden bir dünyayı hayal edin.” diyor Jennifer Jones.

2022-2023 Dönemi Uluslararası Rotary Başkanımız üyelerin dünyayı dönüştürmek için yapabileceği değişimleri hayal etmelerini istiyor ve insanları büyük hayaller kurmaya, bu hayalleri gerçeğe dönüştürürken de Rotary’nin gücünü ve bağlantılarını kullanmaya teşvik ediyor.

Bu sebeple “Kendinden önce hizmet” ilkesi ile çalışmalarımızı sürdüreceğimiz 2022-2023 Dönemi Uluslararası Rotary Başkanı Jennifer Jones ve 2440. Bölge Guvernörümüz Serdar Durusüt’ün ortak teması “Rotary ile Hayal Edelim”.

Bizler de yeni dönemimizde “DEI-Diversity, Equality and Inclusion” yani “Çeşitlilik, Fırsat Eşitliği ve Kapsayıcılık” ilkesi ile; sevginin ve barışın hâkim olduğu, kaynakların herkes için adil paylaşıldığı, hastalıkların olmadığı, çocukların sağlıkla büyüdüğü, daha yeşil ve temiz bir Dünya’yı hep birlikte hayal edeceğiz ve yine hep birlikte yüksek enerji ile hizmet edeceğiz. İlimiz, bölgemiz, ülkemiz ve gezegenimize değer katan, katkı sunan sağlıklı bir geleceğin hayalini bugünden kurarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

*

Yeni dönemimizin, değerli 2440. Bölge Guvernörümüz Serdar Durusüt’ün öncülüğünde Rotary Ailemiz adına keyifli projeler ve dostluklarla dolu olmasını temenni ederim.

Kıymetli okurlarım, Yeşil Köşe’de bu hafta sizlerle gurur dolu hizmetlerimizi paylaştım; ayrıca yürütmekte olduğum sivil toplum çalışmalarına da zaman zaman yer vereceğim.

Ayırmış olduğunuz kıymetli vaktiniz için teşekkürlerimi sunarım. Hepimiz için muhteşem geçecek bir haftanın hayali ile…

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

Sidar Anıl Özalp

NOT: Yayımlanan yazıların tüm hukuki sorumluluğu yazara aittir.