Kentdeha – Deha TV Radyo

HEYECAN OLSUN DİYE ARAMA KURTARMA EKİPLERİNİ ARADILAR

HEYECAN OLSUN DİYE ARAMA KURTARMA EKİPLERİNİ ARADILAR
4 views
21 Temmuz 2022 - 10:56

Denizli’de yakalanmamak için telefondan SIM kartı çıkartarak “Kanyonda Mahsur Kaldık” yalanıyla asılsız ihbar yapan 2 genç, seferber olan onlarca kişilik ekibi gece karanlığında 5 saat boyunca dağ taş dolaştırdı. Akıllarınca aldıkları önleme rağmen teknoloji sayesinde yerleri tespit edilen gençler, yalanları inandırıcı olsun diye uğultu yaptıkları boş odada yakalandı.

İki Kafadar, IMEI Sinyali Sayesinde Yakalandı

Olay, geçtiğimiz cuma akşamı Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Çamlaraltı Mahallesi’nde meydana geldi. Tepki çeken bir sorumsuzluğa imza atan Fatih T., havanın kararmasına yakın arkadaşı D.B. ile birlikte 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak asılsız bir ihbar yaptı. Yerleri tespit edilmesin diye cep telefonundan SIM kartı sökerek acil çağrı yapan ve yalanları daha inandırıcı olsun diye boş odada uğultu sesi çıkartan gençlerin, “Teleferik bölgesindeki kanyonda mahsur kaldık. 3-4 saattir yolumuzu bulamıyoruz, suyumuz da bitti. Bize acil yardım edin” çağrısı üzerine AFAD, jandarma ve polis ekipleri bölgeye sevk edildi.

Heyecan yaşamak için yaptıkları asılsız ihbar öncesi telefondan SIM kartı söktükleri için kendileriyle iletişim kurulamayan sözde kayıp gençlerin bulunması için AFAD ve güvenlik güçleri başta olmak üzere TRAC ve AKUT Denizli Şubesi gibi gönüllü kuruluşların da yer aldığı onlarca kişiden oluşan arama kurtarma ekipleri kanyon bölgesine dağıldı. Bölgeyi abluka altına alan ekipler, konum bilgisi olmadığı için geniş bir alanda DRONE destekli çalışma başlattı. Asılsız ihbarın yapıldığı cep telefonunun IMEI numarasını tespit eden AFAD İl Müdürlüğü ekipleri, numarayı AFAD Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletti. BTK, teknolojik imkânlar sayesinde IMEI numarası sinyalinden telefonun yerini tespit etti. Telefonun SIM kartı sökülmesine rağmen kent merkezindeki bir evde olduğunun tespit edilmesinin ardından gece saat 01.00 sıralarında cumhuriyet savcısının talimatıyla arama çalışmalarına son verildi.

Ekipler çalışmalarını sonlandırıp geri dönerken, AFAD ve güvenlik güçleri sinyalin geldiği adrese yöneldi. Heyecan yaşamak için devletin imkânları ve gönüllü kuruluşları mağdur eden Fatih T. ve D.B., asılsız ihbarı yaptıkları eve gelen ekipleri karşılarında görünce şok yaşadı. Ormanda kaybolduklarını ve sonradan yolu bularak eve geldiklerini iddia eden gençlerin çelişkili ifadeleri sonrası Fatih T., asılsız ihbarı kendi telefonundan yaptığını itiraf etti. İfade işlemleri için karakola götürülen Fatih T., hakkında adli işlem başlatılarak serbest bırakıldı.

“Asılsız İhbarda Bulunmamalarını Rica Ediyoruz”

2 gencin ortaya çıkmasının ardından asılsız ihbar konusunda vatandaşlara uyarıda bulunan TRAC Denizli Şube Başkanı Yardımcısı Serdar Salih Erdem, “Vatandaşların bu tarz asılsız ihbarlarda bulunmamalarını rica ediyoruz. Herkesin daha duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

TRAC Denizli Şube Başkanı Salih Evranoğlu ise “Denizli AFAD’dan gelen talep doğrultusunda 2 kişinin kayıp olduğu bilgisi geldi. Kayıp şahıslara yönelik herhangi bir ize rastlanılmadığı için çalışmaları sonlandırdık” diye konuştu.