Kentdeha – Deha TV Radyo

DENİZLİ POLİSİNDEN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE

DENİZLİ POLİSİNDEN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE
13 views
26 Temmuz 2022 - 10:38

Denizli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından son bir haftada gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında yakalanan 14 zanlı tutuklandı. Takibe alınan ve durdurulan bir otomobilin koltuğunun altına zulalanmış 511 gram metamfetamin ele geçirildi. Uyuşturucu kullanımı ve önleyici tedbirler ile ilgili DEHA Haber’e bilgiler veren Psikiyatri Uzmanı Dr. Hüsnü Menteşoğlu, kullanım yaşının 13’e kadar düştüğüne dikkat çekti. Verilere bakıldığında ise 2021 yılında uyuşturucuya başlama yaşı ortalama 21,22.

Gerçekleştirilen Operasyonlarda 14 Kişi Tutuklandı

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri uyuşturucu tacirlerine geçit vermiyor. Yapılan önemli operasyonlarda yüksek miktarlarda uyuşturucu madde ele geçirilirken yakalananların çoğu tutuklanıyor.

Son verilen bilgilere göre ise Denizli Emniyet Müdürlüğü Narkotik Bürosu ekipleri tarafından son bir hafta içinde yine başarılı operasyonlara imza atıldı.

Kente uyuşturucu getireceği ihbarının alınmasının ardından içinde iki kişinin bulunduğu otomobil takibe alındı. İl sınırlarına girmesinin ardından durdurulan araçta bulunan 2 zanlı gözaltına alındı. Otomobil içinde yapılan aramada koltuğun altına çorabın içine sarılarak gizlenmiş 511 gram metamfetamin ele geçirildi. Zanlılar çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 18-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında çok miktarda satışa hazır uyuşturucu madde ele geçirildi. Gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 12 şüpheli tutuklandı.

Emniyet güçleri mücadelelerini sürdürse de zehir tacirleri durmak bilmiyor.

Menteşoğlu’ndan Dikkat Çeken Bilgiler

Konu ile ilgili DEHA Haber’e özel açıklama yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Hüsnü Menteşoğlu eroin kullanımı ve uyuşturucu kullanım yaşının düşmesi ile ilgili dikkat çeken bilgiler paylaştı.

Uzman Psikiyatrist Menteşoğlu, uyuşturucu kullanımının her geçen gün arttığını ifade ederek, Türkiye’de eroin kullanımının en yaygın olduğu illerin başında Denizli’nin geldiğini söyledi.

Uyuşturucu kullanım yaşının 13’e kadar düştüğünü vurgulayan Menteşoğlu, önleyici tedbirler ile ilgili de bilgiler verdi.

2021 Yılında Uyuşturucuya Başlama Yaşı Ortalaması 21,22

Diğer yandan verilere bakıldığında Türkiye’deki on binlerce genç ve ergen, zehir tacirlerinin hedefinde bulunuyor. Özellikle 18 yaş altında zehir türevlerinin kullanımı önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Türkiye nüfusunun %15,8’i 15-25 yaş grubunda. 12 milyon 971 bin 396 çocuk madde bağımlılığı riskine karşı savunmasız durumda. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon insan madde ve davranış bağımlısı. 2021 yılında uyuşturucuya başlama yaşı ortalama 21,22.

Cinayetlerin %60’ı, saldırıların %40’ı, tecavüzlerin %33’ü alkol ve madde kullanımı olan kişiler tarafından gerçekleştirilmekte. Operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu madde miktarlarında bir önceki yıl ile kıyaslandığında büyük artış yaşandığı görülüyor.