Kentdeha – Deha TV Radyo

BÜYÜKŞEHİR’DEN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE DESTEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE DESTEK
5 views
28 Temmuz 2022 - 15:15

Denizli’de daha sağlıklı, kaliteli ve verimli üretim için haşerelere karşı biyoteknik mücadeleye büyük destekler veren Denizli Büyükşehir Belediyesi, zeytin üreticilerini de unutmadı. Başkan Zolan, zeytin sineği haşeresine karşı destek verdikleri üreticilerle bir araya gelerek zeytin bahçesinde biyoteknik mücadele çalışmasına katıldı.

Başkan Zolan: Üreten İnsan Bu Ülkenin Kahramanıdır

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentte en çok zeytin üretiminin yapıldığı noktalardan biri olan Kale ilçesinin Doğanköy Mahallesi’ndeki üreticilere zeytin sineğine karşı biyoteknik mücadele desteği verdi.

1.500 dekar alanda zeytincilik yapan 44 üreticiyi kapsayan destek için dağıtım ve üreticilere yönelik bilgilendirme programı düzenlendi. Doğanköy Mahallesi’ndeki programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, AK Parti Kale İlçe Başkanı Bilal Tıkım, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Geleceği Karartmayan Bir Çalışmaya İmza Atıyoruz”

Çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısının ardından bir konuşma yapan Başkan Zolan, Denizli’nin büyükşehir statüsü kazanmasıyla birlikte üreticilere kırsal destekler verme yetkilerinin olduğunu anlatarak, her geçen gün yeni projelerle çiftçinin yanında olduklarını söyledi.

Büyükşehir Üreticinin Yanında

Her ilçeye özel tarımsal destek vermeye gayret ettiklerini kaydeden Başkan Zolan, “Kale zeytin üretiminde önde olan bir ilçemiz. Neredeyse Denizli’de üretilen zeytinin yarısı Kale’de yetişiyor. Bu nedenle burada çiftçimize zeytin sineği ile ilgili mücadeleye destek verelim, öncü olalım istedik” dedi.

İlk Uygulama Başkan Zolan’dan

Konuşmanın ardından Başkan Zolan ve beraberindekiler biyoteknik mücadelede kullanılacak DAP gübresi ile zeytin sineğine karşı kullanılacak karışımın konacağı 2 litrelik pet şişeleri üreticilere dağıttı.

Biyoteknik mücadele kapsamında, yapılacak karışımların pet şişelere konularak zeytin dalına nasıl bağlanması gerektiği tek tek anlatıldı.

Bir süre burada vatandaşlarla sohbet eden Başkan Zolan daha sonra biyoteknik mücadele uygulamasının ilk olarak yapılacağı Mehmet Doğanlı’ya ait zeytin bahçesine giderek, zeytin sineğine karşı yapılan karışımın bulunduğu pet şişeyi zeytin dalına bağladı.