Kentdeha – Deha TV Radyo

ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI
3 views
03 Ağustos 2022 - 11:38

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından ortaya atılan iddialar sonrasında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Konu ile ilgili Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan tepki gösterdi.

Aygün’ün Görevden Alınma Kararı Resmi Gazetede Yayımlandı

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından bazı sosyal medya kullanıcıları bir yayınevinin deneme sınavlarında sorduğu soruların şıklarına kadar aynı olduğunu ileri sürdü.

Erdoğan, İnceleme Talimatı Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki söz konusu iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı verdi. Erdoğan, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

İddialar ardından Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. Yerine ise bir atama gerçekleşmedi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan atama kararına göre; ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, görevden alındığı, kararın, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince verildiği belirtildi.

Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Tepki Gösterdi

Geçen hafta sonu yapılan KPSS’de soruların aylar önce bir yayınevinin deneme testlerinde yayınlandığı iddialarına Denizli’den de tepki geldi. Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan “Gençlerimizin geleceğinin karartılmasına sessiz kalmayacağız” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Aydoğan, KPSS’deki şaibelerin aydınlatılması gerektiğine dikkat çekerek, “Binlerce insanın kamuda çalışabilmek için aylardır hazırlandığı 31 Temmuz tarihinde 2 oturum şeklinde yapılan 2022 KPSS, çok vahim iddialarla gündeme gelmektedir. Sosyal medyada da paylaşılan iddialara göre, KPSS’deki onlarca soru, bir yayınevinin aylar önce yayımladığı deneme testleriyle bire bir aynı çıkmıştır. Sadece soruların değil, cevap şıklarının bile tamamen aynı olduğuna yönelik iddialar ve fotoğraflar, adil bir sınav uman yurttaşlarda infial yaratmıştır. Yüzlerce aday konuya ilişkin CİMER’e şikâyette bulunduğunu belirtirken, onlarcası da dava açacağını ilan etmiştir” ifadelerine yer verdi.

Aydoğan açıklamasında, “Eğitim-İş olarak; Başöğretmenimiz Atatürk’ün bize emanet ettiği, ülkenin geleceği olan gençlerimizin umutlarının karartılmasına sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz” dedi.