Kentdeha – DEHA TV Radyo

PAKUT’a Madencilerden Eğitim

PAKUT’a Madencilerden Eğitim
16 views
29 Ocak 2024 - 16:20

Pamukkale Belediyesi personelleri arasından gönüllü olanların katılımı ile kurulan Pamukkale Belediyesi Arama Kurtarma Timi eğitimlerine devam ediyor. Asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli depremde de faaliyet gösteren PAKUT, eğitimlerini ara vermeden sürdürürken son olarak Zonguldak’ta madenciler tarafından tahkimat konusunda eğitim aldı.

Deprem Sonrası Hızlı Müdahale Yöntemleri Konusunda Eğitim Aldılar

AFAD’dan akreditasyon alan Denizli ve Ege Bölgesi’nin ilk belediye ekibi olan ve kısa adı PAKUT olan Pamukkale Belediyesi Arama Kurtarma Timi, olası bir deprem afeti sonrasında daha hızlı ve güvenli müdahale ile can kaybını en az seviyeye düşürmek amacıyla eğitimlerine ara vermeksizin sürdürüyor.

PAKUT ismi de tescillenen, Pamukkale Belediyesi Arama Kurtarma Timi, olası bir deprem afeti sonrasında daha hızlı ve güvenli müdahale ile can kaybını en az seviyeye düşürmek amacıyla son olarak 22-25 Ocak 2023 tarihleri arasında Türkiye Taş Kömürü Kurumu Kozlu müessesesinde Pamukkale Belediyesi Arama Kurtarma Timi, tahkimat konusunda madencilerden eğitim aldı.

Eğitim faaliyetleri çerçevesinde maden ocağının 560 metre altına inilerek tahkimat tanıtımları sonrası domuz damı, çintili bağ tahkimatı vb. birçok tahkimat yönteminin uygulamalı olarak yapımı konusunda eğitim aldılar. Bu eğitimle madencilerin ocakta kullandıkları tahkimat yöntemleri ve deprem bölgesindeki tecrübeleri PAKUT üyelerine aktarıldı. Olası bir deprem sonrasında enkazlarda kullanılma yöntemleri ve daha hızlı müdahale konusunda uygulamalı olarak eğitim gerçekleştirildi.