Kentdeha – DEHA TV Radyo

Krom Madeninde Göçük: 2 Kişi Öldü

Krom Madeninde Göçük: 2 Kişi Öldü
29 views
15 Aralık 2023 - 9:18

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde krom madeninde göçük altında kalan üç kişiden bir mühendis ve bir işçinin cenazelerine ulaşıldı. İşçi Mustafa Karahan ise ekiplerin 3 saatlik çabalarının ardından kurtarıldı. Öte yandan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç maden ocağındaki göçükle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Olay, dün saat 23 sıralarında Acıpayam ilçesine bağlı Karaismailler Mahallesi Devekonağı mevkiinde faaliyet gösteren bir krom madeninde meydana geldi. 2 vardiya olarak yaklaşık 100 işçinin çalıştığı krom madeninde yürütülen çalışma sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle göçük meydana geldi.

Vardiyada birlikte çalışan işçilerin büyük bölümü dışarıya çıkmayı başarırken, maden mühendisi Kadir Özer ile işçilerden Rıfat Salman ve Mustafa Karahan göçük altında kaldı. Arkadaşlarını kurtarmak için çalışma başlatan madenciler, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne haber verdi. İhbar üzerine bölgeye sağlık, jandarma, itafiye, UMKE ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Ekipler ve madencilerin katılımıyla başlatılan arama kurtarma çalışmaları neticesinde maden mühendisi Kadir Özer ile işçilerden Rıfat Salman’ın cansız bedenlerine ulaşıldı. İşçi Mustafa Karahan ise göçükten 3 saat sonra kurtarıldı.