Kentdeha – DEHA TV Radyo

Seçmen Listeleri Askıya Çıktı!

Seçmen Listeleri Askıya Çıktı!
22 views
04 Ocak 2024 - 12:38

Yerel seçimlere haftalar kala siyasi partiler çalışmalarını hızlandırırken, seçmen listeleri bugün muhtarlıklarda askıya çıktı. Vatandaşlar, 17 Ocak tarihine kadar bilgilerini kontrol edip güncelleme yapabilecekler.

17 Ocak’a Kadar Güncelleme Yapılabilecek

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine yönelik seçmen listeleri askıya çıkarıldı.

Türkiye 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlere hazırlanırken, seçmen listeleri 04-17 Ocak tarihlerinde mahalle muhtarlıklarında askıda bulunacak. Adres değişikliğine ilişkin işlemler bu süreç içinde nüfus müdürlüklerinden yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu, seçmen listelerinin güncelleştirilmesi için uygulama esaslarını belirledi. Seçmenler için bilgilerini sorgulama ve itiraz dönemi başladı. 17 Ocak tarihine kadar seçmen listelerinde güncelleme yapılabilecek.

Öğrenci olup öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesinde kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik olanlar bilgilerini güncelleyebilecek. Seçmen niteliği olduğu halde listelerde adı bulunmayanlar da başvuru yapabilecek. Bu kişiler herhangi bir hizmete ait faturayı ya da kira sözleşmesini ibraz etmek zorunda olacak.

Adreslerini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi faturalarını ibraz etmek suretiyle askı süresi içerisinde başvuru yapabilecek.

Önceki gün de Yüksek Seçim Kurulu’nun, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne 36 siyasi partinin katılabilme yeterliliğine ilişkin kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.