Kentdeha – DEHA TV Radyo

CHP’li Karaca, Kanun Teklifi Verdi

CHP’li Karaca, Kanun Teklifi Verdi
13 views
29 Ocak 2024 - 17:08

TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, özel sektörde çalışan öğretmenler için taban maaş uygulaması getirilmesi amacıyla kanun teklifi verdi, eşit işe eşitü ücret talep etti.

“Öğretmenlikte Özel-Kamu Farkı Olmasın”

TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, özel okul öğretmenleri ile devlet okullarındaki öğretmenlerin maaşları arasındaki farkın ortadan kaldırılması için, TBMM’ye kanun teklifi sundu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın örgün eğitime ilişkin raporunda Türkiye’de kamu kurumlarında 60 bin 734 okulda 974 binden fazla öğretmen görev alıyor. Özel sektörde ise 180 bini 14 bin özel okulda görev yapıyor. Özlük hakları bakımından özel sektörde çalışan öğretmenler ile kamudaki meslektaşları arasında uçurum bulunuyor. Özellikle maaş konusunda yaşanan büyük fark, özel okul öğretmenlerinin isyan etmesine neden oldu. Karaca, kronikleşen bu sorunu ilk kez TBMM gündemine getirmiş oldu.

Karaca eşit işe eşit ücret ilkesinin eğitim sektöründe ihlal edildiğini hatırlattı. Özel okul sayısının artmasının ücret seviyesinin düşmesinde önemli bir etken olduğunun altını çizen Karaca, yaşanan ciddi uyuşmazlıkların resmi kayıtlara da girdiğini hatırlattı.

Kamu otoritesinin eğitim-öğretim üzerindeki düzenleyici işlemlerinin kamusal eğitimden vazgeçmeye evrildiğinin altını çizen TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, “Ticarileştirilen eğitim-öğretim sisteminde öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılarak öğrenciler ve velilerin müşteri konumuna indirgenmesi kabul edilemez. Öğretmenlerin yaşadığı sorunlar çarpık eğitim-öğretim sistemine feda edilemez” ifadelerine yer verdi.