Kentdeha – DEHA TV Radyo

Emekliye 5 Bin, Doğum Yapana 4 Bin TL Yardım

Emekliye 5 Bin, Doğum Yapana 4 Bin TL Yardım
0 views
14 Mayıs 2024 - 17:20

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısında önemli gündem maddeleri görüşüldü. Seçim öncesi Başkan Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun vaatleri arasında yer alan emekliye 5 bin TL, doğum yapan annelere 4 bin TL destek verilmesi yönündeki komisyon kararı oy çokluğuyla kabul edildi. AK Parti grubu yardımın kapsamının genişletilmesini istedi, talep reddedildi. Ayrıca Horoz Kart ile yapılacak destek koşulları için Başkan Çavuşoğlu’na yetki verildi.

Yardımdan Yararlanmak İçin Şartlar Var

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayı ilk oturumu Bülent Nuri Çavuşoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Gündemde yer alan maddeler içerisinde yer alan sosyal yardım kartı Horoz Kart, emeklilere ve yeni doğum yapanlara yardım konusu görüşüldü. Komisyon kararı mecliste yapılan oylamada oy çokluğuyla kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından geçen ay Plan ve Bütçe Komisyonu ile Hukuk Komisyonuna havale edilen yardımlar konusunda hazırlanan komisyon kararları mecliste görüşüldü. Komisyon, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 255 sayılı kararı ile yürürlüğe konulan, Sosyal Yardım Esasları Yönetmeliğinin 4. maddesi ve aynı yönetmeliğin Sosyal Yardımdan Yararlanma şartı başlıklı 17. maddesi hükümleri kapsamında, emeklilere ve doğum yapanlara yardım yapılabileceğini değerlendirirdi. Komisyon raporu AK Parti ve MHP’li üyelerin ret oyuna rağmen CHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Kabul edilen şartlarla emeklilere 5 bin TL ikramiye verilmesi kararlaştırıldı. Ancak, yardımdan yararlanmak için birçok şartın yerine getirilmesi gerekiyor. Emeklilerin yardımdan faydalanabilmesi için, 01 Nisan 2024 tarihinden 6 ay öncesinde Denizli il sınırları içinde ikamet etmesi, en fazla 10 bin TL aylık geliri olması, kendisi ve eşi adına vergi mükellefiyeti bulunmaması, hanede yaşayan bireylerin üzerine tapu kaydı olmaması, kendisi ve eşi üzerinde binek, iş makinesi, traktör gibi ticari araç kaydı bulunmaması, varsa 5 yaş altı en fazla bir araç kaydı bulunması, 100 bin liradan fazla bankada parası olmaması, sosyal uyum yardımı almaması ve 01 Nisan 2024 tarihi itibari ile 60 yaşından küçük olmaması gerekiyor.

Mecliste doğum yapan annelere de çeyrek altın tutarı olan 4 bin TL yardım yapılması kararlaştırıldı. Yardımdan yararlanacak kişilerin, doğum tarihinden 6 ay öncesinde Denizli il sınırları içinde kesintisiz ikamet etmesi, hane gelirinin en çok tek asgari ücret miktarında olması, kendisi ve eşi adına vergi mükellefiyeti bulunmaması, tapuda kayıtlı gayrimenkulü olmaması, bankada en fazla 100 bin TL parası olması ve sosyal uyum yardımı almaması gerekiyor. Yardımdan 01 Nisan 2024 tarihinden sonra bebek sahibi olan anneler yararlanabilecek.

Komisyon kararının okunmasının ardından söz alan AK Parti sözcüsü Ali Değirmenci, emekli ikramiyesinin Çavuşoğlu’nun seçim vaatlerinde yer aldığını belirterek, “Halka tüm emeklilere hükümetin verdiğinin iki katı ikramiye vereceğinizi vaat etmiştiniz. Halkımız bu sözünüzü tutmanızı bekliyor.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu da Değirmenci’ye cevaben, “Bize öyle büyük bir borç bıraktınız ki bu desteği bile yapmakta zorlanıyoruz.” dedi.

Mecliste ayrıca belediyenin bütçe imkanları doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine Horoz Kart desteği verilmesi kararlaştırıldı. Yardımlar, Büyükşehir Belediye Başkanının onayı ile şartları protokolle belirlenecek Horoz Kart’a yapılacak olan yüklemeler üzerinden yapılacak.